ZŠ Odry, Pohořská 8

     logo školy

     znak Oder

     NEKUŘÁCKÝ WEB
   Tento web je nekuřácký!

     logo Projekt Zelená škola

škola plná zdraví ovoce_do_skol.jpg certifikát EUpenizeskolam.cz atletika Pojďme na inkluzi společně Facebook ZŠ Pohořská Vzájemně se podpoříme, rozvoj školství umožníme Easyspeak

Oslava Dne Země na Valašsku


22. května 2018 se 40 žáků 2. stupně naší školy vydalo s p. uč. Březíkovou, Černou a Pobočkovou do Valašského Meziříčí a Vsetína.

V zámku Kinských byl přichystán zajímavý program o vlcích, medvědech a rysech žijících v Beskydech. Dověděli jsme se více o jejich významu pro les, o tom, co dělat, když potkáme v lese medvěda a také, proč zde lidem opět vadí jejich přítomnost. Odlili jsme si ještě na památku stopy vlka i medvěda a pokračovali do zámeckého parku, kde nám pan doktor přírodních věd prozradil některé zajímavosti ze života ptačích obyvatel parku a upozornil nás na jejich zpěv. Některé z nich se nám podařilo uvidět i dalekohledem. Během těchto výukových programů nás dokonce natáčela i oblastní televize.

Poté nás autobus přepravil do nedalekého Vsetína, kde jsme vcelku rychle našli hvězdárnu – druhý cíl naší exkurze. I zde byly pro nás přichystány dva výukové programy. První se jmenoval Země – divoká planeta a pan inženýr nám slovem i obrazem přiblížil podstatu takových jevů, jakými jsou hurikány, cyklóny, zemětřesení, sopky, povodně, písečné bouře, laviny aj. Po absolvování tohoto programu jsme si uvědomili, jaké máme štěstí, že žijeme ve střední Evropě. Poté následovala fundovaná přednáška o vesmírných pozorováních a dalekohledech, které jsme si také prohlédli. Zaměstnanci hvězdárny nám slíbili pozorování Slunce. To ovšem probíhá tak, že se přes dalekohled zobrazuje Slunce na jakousi destičku pod dalekohledem. Byli jsme zklamáni, ale jen do chvíle, než pan inženýr přiložil pod dalekohled papír, jež začal okamžitě hořet. Bylo jasné, že Slunce se okem pozorovat skutečně nedá. Na závěr jsme se dověděli, jaká meteorologická pozorování se zde provádějí a viděli jsme i „přístroj“ podobný satelitní anténě, který soustřeďuje sluneční paprsky na jedno místo tak silně, že dokážou třeba i uvařit pokrm. Překvapilo nás, že provoz hvězdárny, právě díky pravidelným meteorologickým měřením, musí být zajištěn 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Exkurzi jako celek můžeme, myslím, zhodnotit pozitivně. Strávili jsme den v místnostech, autobuse i v přírodě – to, když jsme pěšky hledali hvězdárnu nebo se procházeli parkem. Zopakovali jsme si známé „pravdy“ a zároveň se dověděli něco nového a při cestě autobusem zažili i trochu legrace. Konec konců, prohlédněte si fotografie a uvidíte sami.

Takže – exkurze je za námi, ať žije ta příští!

                                                                                                                                             Lenka Černá


Copyright © Základní škola Odry, Pohořská 8, příspěvková organizace & DS13 except lightbox scripts.    Počítadlo přístupů: